„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”
Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Akcję honorowym patronatem objął Minister Edukacji i Nauki.
W naszej szkole, w maju, uczniów klasy 7 i 8 odwiedzili przedstawiciele Służby Celno-Skarbowej, którzy przedstawili sytuacje zagrażające młodym, niepełnoletnim osobom, zarówno w życiu codziennym jak i w Internecie. Opowiedzieli o pułapkach czyhających na osoby wchodzące w świat gier hazardowych.
Większość ludzi sądzi, że hazard to tylko gra w kasynie, w karty na pieniądze, gra na automatach lub obstawianie wyścigów, jednak istnieje bardzo wiele typów zachowań, które można nazwać hazardem.
Hazard to między innymi:
-
gry w kasynie (ruletka, black jack, poker i inne)
-
bingo
-
gra na automatach
-
losy z loterii
-
gra w Lotto
-
zdrapki
-
zakłady pieniężne
-
gry karciane,
-
domino, etc.
-
zakłady na wyścigach (koni, innych zwierząt, samochodów, itp)
-
zakłady pieniężne w gry zręcznościowe (np. golf, bilard, rzutki)
-
obstawianie zakładów sportowych
-
hazard internetowy
-
gra na giełdzie
Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący.
Nasi uczniowie niechętnie przyznawali się do brania udziału w hazardzie. Uważnie słuchali o skutkach i karach grożących za uprawianie nielegalnego hazardu. Uświadomieni zostali również, że w ich przypadku, to również rodzice ponoszą konsekwencje ich nielegalnych działań.
Spotkanie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej to także prezentacja zawodu w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca takiego funkcjonariusza.